Scriitoarea Diana Geacăr citește din îndrăgitul roman „Ce văd dragonii” - Biblioteca lui Liviu

Scriitoarea Diana Geacăr citește din îndrăgitul roman „Ce văd dragonii”

Scriitoarea Diana Geacăr citește din îndrăgitul roman „Ce văd dragonii”, apărut în colecția „Junior” a Editurii Polirom, minunat ilustrat de Radu Răileanu, vîrsta recomandată 9+.

Cartea poate fi achiziţionată de pe site-ul editurii: https://www.polirom.ro/web/polirom/ca…

Ce văd dragonii a obținut mențiunea specială a juriului la Concursul de manuscrise Polirom Junior, ediția 2018.

Mențiunea specială a juriului la Concursul de manuscrise Polirom Junior, ediția 2018

„Romanul Dianei Geacăr, Ce văd dragonii, ne-a captivat pe amîndouă încă de la primele pagini, ne povesteam una celeilalte aproape în fiecare zi despre ţinutul în care lumea poveștilor atît de îndrăgite de noi și cea a jocurilor pe calculator se contopesc în aventuri fantastice. Ne-a plăcut pentru povestea actuală care își va purta cititorii juniori într-o aventură cu troli, dragoni, porci-spinoși, pești vorbitori și patru statui cărora li se mai spune și Spaime. Romanul Dianei Geacăr și-a găsit locul în colecţia Junior, o colecţie dedicată copiilor și adolescenţilor care cred în puterea imaginaţiei și cărora le place să citească poveștile cu creionul în mînă.” (Oana Doboși-Potcoavă & Raluca Selejan, Librăria „La două bufniţe”).

Diana Geacăr este scriitor și traducător. A publicat volumele de poezie „bună, eu sînt diana și sînt colega ta de cameră” (2005, Premiul Național de Poezie Mihai Eminescu – OPUS PRIMUM), „Frumusețea bărbatului căsătorit” (2009, Premiul Marin Mincu), „Dar noi sîntem oameni obișnuiți” (2017) și volumul de proză scurtă „Cine locuiește la subsol” (2018). O parte dintre poemele ei au fost traduse în engleză, franceză și italiană. A tradus din engleză și franceză cărți de literatură contemporană. Trăiește în Tîrgoviște.