Club de carte Paladin #45: China Miéville - Marea de fier - Biblioteca lui Liviu

Club de carte Paladin #45: China Miéville – Marea de fier

Pe 19 mai discutăm despre volumul „Marea de fier” de China Miéville (traducere din limba engleză de Iulia Anania), apărut la Editura Paladin în 2020.
Vineri, 19 mai, Liviu Szoke, moderatorul clubului nostru de lectură, vă întâmpină pe Messenger Rooms.
Pentru a participa:
– trimiteți un mesaj privat pe pagina de facebook Editura Paladin. Vom stabili acolo pașii următori.
– data limită pentru înscriere este 18 mai (inclusiv).
– locuri disponibile: 15
Sinopsis „Marea de fier”:
Sham Yes ap Soorap este asistent medical la bordul cârtițierei Medes. Lumea post-apocaliptică în care el trăiește este practic o mare de fier – în toate direcțiile, se întinde o infinitate de căi ferate încrucișate, linii paralele, comutatoare și sensuri giratorii –, iar solul de sub șine este ostil și din el țâșnesc creaturi feroce și uriașe. Atras de farmecul desuet al obiectelor din alte vremuri sau lumi, Sham este intrigat de misterul unei anumite șine de cale ferată și, în goana roților pe șine, el descoperă că vânătoarea unei cârtițe gigantice poate deveni o filosofie de viață.
Volumul e disponibil pe site-ul Editura Paladin: https://www.editura-paladin.ro/info/carte/marea-de-fier-china-mieville-s.