Semnal editorial 533: Lansare – Dincolo de aparențe + Groapa Marianelor

Editura Rao lansează două cărți speciale:

GROAPA MARIANELOR de Jasmin Schreiber

Paula nu are nevoie de prea multe ca să trăiască: de un apartament modest, câțiva bani de mâncare și de frățiorul ei Tim, pe care îl iubește mai mult decât orice pe lume. Însă un accident teribil o aruncă într-o depresie profundă. După un timp, întâlnirea cu Helmut, un bătrân ciudat, îi reînvie dorința de a trăi. Călătoria lor aventuroasă reprezintă pentru fiecare dintre ei o reîntoarcere la sine. O poveste copleșitoare, cu multă încărcătură emoțională, dar care uneori te face să zâmbești. O carte ușor de citit, în care mitul Groapei Marianelor pare să fie distrus de un personaj care este capabil să se salveze din problemele vieții. Firul acțiunii trezește multă empatie.

Categorie: Ficțiune Adulți

Domeniu: Literatură cotemporană
Format: Biblioteca RAO softcover cu flapsuri
Număr de pagini: 200

ISBN: 978-606-006-708-5

DINCOLO DE APARENȚE de Lina Areklew

În copilărie, Fredrik Fröding a supraviețuit unuia dintre cele mai grave dezastre care au implicat un feribot, din Europa. Tragedia îl bântuie, iar zeci de ani mai târziu, Fredrik continuă să spere că și fratele său, Niklas, a supraviețuit. Acest gând obsesiv îl costă cariera în poliție, iar neobosita căutare de răspunsuri îl conduce din Stockholm în insula Ulvön. În nordul îndepărtat al coastelor Suediei, comunitatea insulară este redusă, dar susținută de o industrie turistică înfloritoare. Aici s-a retras și detectivul Sofia Hjortén după ce din viața ei personală n-a mai rămas nimic. Când un bărbat este ucis la hotelul local, ea adună dovezi și este șocată să-l vadă în zonă pe Fredrik: abandonarea academiei de poliție însemnase și sfârșitul scurtei lor legături intime.

Categorie: FICȚIUNE ADULȚI

Domeniu: THRILLER