Club de carte Paladin #38: Richard Morgan - Omul negru - Biblioteca lui Liviu

Club de carte Paladin #38: Richard Morgan – Omul negru

Pe 28 octombrie discutăm despre romanul „Omul negru” de Richard Morgan (traducere din limba engleză de Roxana Brînceanu), apărut la Editura Paladin în 2014.
Vineri, 28 octombrie, Liviu Szoke, moderatorul clubului nostru de lectură, vă întâmpină pe Messenger Rooms.
Pentru a participa:
– trimiteți un mesaj privat pe pagina de facebook Editura Paladin. Vom stabili acolo pașii următori.
– data limită pentru înscriere este 27 octombrie (inclusiv).
– locuri disponibile: 15
Sinopsis „Omul negru”:
Produs al ingineriei genetice, întrupare a agresivităţii pure şi a instinctelor primare pe care fiinţele umane le-au pierdut de-a lungul mileniilor de evoluţie, Carl Marsalis face parte dintr-o nouă specie umanoidă: variantele treisprezece. Pentru guvernul Statelor Unite, aceştia au reprezentat forţa militară supremă, până când s-a ajuns la concluzia că supersoldaţii sunt nişte mutanţi periculoşi, care trebuie exilaţi pe Marte. Marsalis a reuşit pentru o vreme să evite exilul, devenind un fel de vânător de recompense, însă curând a fost aruncat în închisoare. O nouă şansă de a-şi recăpăta libertatea se iveşte atunci când i se cere să-şi folosească însuşirile pentru a prinde un fugar. Doar că acesta nu este un răufăcător oarecare, ci un alt treisprezece, care a măcelărit întreg echipajul unei nave.

Romanul e disponibil, cu stoc limitat, pe site-ul Paladin cu o reducere de 25%: https://www.editura-paladin.ro/…/carte/omul-negru-2-volume