Semnal editorial 458: Titlu nou la Editura Meteor Press - „KGB. Adevărata istorie a serviciilor secrete sovietice” de Bernard Lecomte - Biblioteca lui Liviu

Semnal editorial 458: Titlu nou la Editura Meteor Press – „KGB. Adevărata istorie a serviciilor secrete sovietice” de Bernard Lecomte

Uneori istoricilor le lipseste talentul de a sintetiza un fenomen de sapte decenii si de a extrage cazurile exemplare pentru a produce o istorie concisa, dar exacta, scrisa alert, ca un roman de spionaj. Insa nu si jurnalistilor priceputi precum Bernard Lecomte, caruia ii reuseste una dintre cele mai bune istorii a KGB-ului. Ziarist de investigatie, avand simtul subiectelor fierbinti si atractia pentru personaje puternice, el retine momentele-cheie ale existentei acestui serviciu de spionaj intern si extern, realizeaza portretele infricosatoare ale sefilor politiei politice sovietice – fanaticul Dzerjinski, alunecosul Iagoda, slugarnicul Ejov, abilul Beria, tacutul Andropov – si creioneaza destinele unor ofiteri de informatii sau agenti secreti care au intors lumea pe dos: Münzenberg, Mercader, Philby, Trepper, Kravcenko, Fuchs, Rosenberg si, nu tocmai intamplator… Vladimir Putin.

Teroare, asasinate, executii sumare, procese-spectacol, spionaj, influenta, manipulare, propaganda, disimulare, subversiune, lovituri de stat si lovituri de palat, toate acestea sunt specialitatea unei diabolice politii politice care, din 1917 pana in 1991, a sprijinit puterea regimului sovietic, daca nu cumva chiar a substituit-o. Iar in prezent, in Rusia, fie si cu initialele schimbate din KGB in FSB, pare sa fie in continuare insasi puterea.

ISBN: 978-973-728-836-3

An aparitie: 2022